Wymiana sprzęgła – kiedy należy ją przeprowadzić, jak to zrobić i ile kosztuje wymienienie sprzęgła?

Wymiana sprzęgła

Każdy z nas wie, że samochód to obecnie wyznacznik komfortu. To właśnie dzięki niemu możemy bezpiecznie i szybko przemieszczać się i pokonywać dłuższe czy krótsze dystanse. Jednak każdy z kierowców również dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że własne auto to również przysłowiowa skarbonka. Nie chodzi tu tylko o niezbędne tankowanie, czy wymianę oleju i innych płynów. Pojazdy często również ulegają mniejszym czy większym awariom, które zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie da się ukryć, że ryzyko wystąpienia usterek, może zostać odpowiednio zminimalizowane jeśli tylko zdecydujemy się odpowiednio o samochód zadbać. Jednym z ważniejszych podzespołów jest oczywiście sprzęgło. Bez niego pojazd jest dosłownie unieruchomiony. Sprzęgło jak każdy inny element ulega zużyciu, a więc niezbędna staje się jego wymiana. Jednak co ile należy wymieniać sprzęgło? Jak zrobić to samemu, a także ile kosztuje taka usługa w profesjonalnym warsztacie?

Kiedy wymiana sprzęgła?

Wymiana sprzęgła jest niezbędna, by nasz pojazd dalej działał bezawaryjnie i bezproblemowo. Jednak co ile wymiana sprzęgła, a także po czym poznać kiedy sprzęgło jest do wymiany? Okazuje się, że jest to głównie uzależnione od tego w jaki sposób eksploatujemy samochód. Zupełnie inaczej będzie zużywało się sprzęgło w przypadku pojazdu poruszającego się jedynie w ruchu miejskim, a zupełnie inaczej w przypadku auta pokonującego długie i proste dystanse. Jednak kiedy sprzęgło do wymiany? Okazuje się, że umownie przyjęło się iż takiej wymiany należy dokonać co 40 do 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Niemniej jednak objawy sprzęgła do wymiany są niezwykle charakterystyczne i oznaczają, że przyszedł czas na dokonanie tego typu naprawy. Najczęstszym symptomem zużytego sprzęgła jest jego “ślizganie się”, czyli podczas dodania gazu, zwiększają się obroty, jednak prędkość pozostaje bez zmian. Co więcej, charakterystycznym objawem jest również pojawienie się zapachu spalenizny podczas ruszania z miejsca. Kolejnym objawem, po którym poznamy, że należy wymienić sprzęgło jest zgrzytanie i trudności podczas zmiany biegów.

Jak wymienić sprzęgło?

Wymiana sprzęgła krok po kroku to niezbyt skomplikowane zadanie dla tych, którzy posiadają podstawową wiedzę z zakresu pojazdów. Tak więc jak wymienić sprzęgło w samochodzie? Otóż w pierwszej kolejności należy podnieść przód auta i rozpocząć odkręcanie kół. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie półosi napędowych, a następnie sprawne odłączenie ich od skrzyni biegów. Następnie należy znaleźć linki wybieraka, a także przewody hydrauliczne i kable, które prowadzą do skrzyni biegów i również je rozłączyć. Następnym etapem jest podwieszenie silnika. Wówczas najlepiej wykorzystać podnosić hydrauliczny. Dzięki temu możliwe będzie sprawne odkręcenie poduszek skrzyni biegów, a także mocowania sprzęgła. Kolejno uważnie należy opuścić skrzynię biegów na podłogę. W tym samym momencie, rozpoczynamy demontaż zużytego sprzęgła, a także docisku, a w jego miejsce montujemy nowy komplet. Kolejno analogicznie do poprzednich etapów, przystępujemy do ponownego zmontowania ze sobą podzespołów- ponownie podpinamy przewody, kable i półosie, a finalnie montujemy skrzynię biegów. Finalnie przystępujemy do odpowietrzenia sprzęgła. Warto wspomnieć w tym momencie, że choć nie jest to niezbędne, to praca przy wymianie sprzęgła w samochodzie przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej, jeśli będziemy mogli skorzystać z pomocy drugiej osoby. Wymiana sprzęgła ile czasu potrwa? Wszystko zależy od naszych umiejętności, a także od narzędzi, którymi dysponujemy. Warto jednak zarezerwować sobie najmniej godzinę czasu na taki proces.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Ile kosztuje wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym a ile w samochodzie? Ile musimy zapłacić za wymianę sprzęgła? Otóż jeśli zdecydowaliśmy się udać z naszym sprzęgłem do profesjonalnego warsztatu mechanicznego, to musimy liczyć się, że za wymianę sprzęgła zapłacimy około 400 do nawet 500 złotych. Oczywiście mówimy tu o sprzęgle w samochodzie niższej klasy i mniej zaawansowanym. Jeśli jednak posiadamy auto klasy kompaktowej lub średniej, koszty wymiany sprzęgła mogą wzrosnąć nawet do 1000 lub 1500 złotych. W przypadku ciągników rolniczych musimy z kolei liczyć się z kosztem co najmniej kilku tysięcy złotych, co więcej, jeśli posiadamy samochody wyczynowe, to taka operacja będzie nas kosztowała jeszcze więcej. Niektóre tego typu pojazdy posiadają niezwykle skomplikowane sprzęgła, wówczas koszty wymiany wzrastają nawet do 3000 lub 4000 tysięcy złotych. Oczywiście na ten koszt wpływa wiele innych czynników. Warto wspomnieć, że cenę znacznie zawyża sytuacja, w której niezbędny jest demontaż ramy pomocniczej, a także wyjęcie silnika, by możliwe było dostanie się do skrzyni biegów. Możemy śmiało powiedzieć, że im więcej elementów będzie koniecznych do zdemontowania, tym bardziej czasochłonna i droższa będzie usługa wymiany sprzęgła. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach, wystarczająca jest sama regeneracja sprzęgła, co pomoże nam zaoszczędzić kilkaset złotych.