Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy

Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy

Wybór warsztatu samochodowego

Wybór warsztatu samochodowego jest niemalże tak ważny jak wybór lekarza, który prowadzi nas podczas choroby. Zdanie to wcale nie jest przesadzone, gdyż to właśnie od mechanika zajmującego się naszym pojazdem zależy nasze bezpieczeństwo, a co za tym idzie życie nasze, naszych bliskich i osób które przewozimy.Mechanik jak i ekspedientka, czy lekarz może się mylić, jest tylko i aż człowiekiem, w końcu nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Jednak my jesteśmy w stanie wybrać warsztat, który zajmie się naszym samochodem.

Marka, rodzaj, wiek samochodu, jako istotne czynniki w doborze warsztatu

Jeśli jesteśmy posiadaczem nowego samochodu, zakupionego w salonie lub samochodu, który obejmuje jeszcze okres gwarancji w autoryzowanym serwisie, najrozsądniej byłoby właśnie w taki sposób dbać o auto, a więc w wyznaczonych przez producentów serwisach, chyba, że naprawa w jakimkolwiek innym warsztacie danych podzespołów nie byłaby równoznaczna z utratą gwarancji na nasze auto.

Kolejnym etapem są naprawy pogwarancyjne i tu warto zwrócić uwagę na warsztaty specjalizujące się w naprawach samochodów danej marki. Znane są dobrze przykłady ludzi, którzy pracowali w autoryzowanych serwisach, a po odejściu z pracy postanowili otworzyć własny warsztat samochodowy. Taki mechanik z pewnością będzie wyspecjalizowany w danej marce samochodów i będzie je znał jak własną kieszeń, a także będzie posiadał niezbędny sprzęt diagnostyczny do rozpoznania ewentualnych usterek.

Dzisiejsze samochody mają coraz więcej elektroniki, warto więc wybrać warsztat, który będzie posiadał komputer diagnostyczny dedykowany do waszego pojazdu. Z całą pewnością znajdziecie warsztaty specjalizujące się np. w naprawie samochodów z grupy WAG, czy też Renault. Dlaczego to takie ważne? Taki sprzęt pozwoli szybko i trafnie zdiagnozować problem oraz usunąć usterkę, podczas gdy sprzęt niededykowany do danej marki pojazdu może wskazywać problem w sposób bardziej ogólny i wtedy mechanik może na podstawie badania diagnostycznego i objawów stwierdzić trafnie co jest przyczyną usterki, ale nie zawsze, może być tu trochę szukania “po omacku”.

Kolejnym istotnym czynnikiem będzie rodzaj zasilania naszego samochodu. Są mechanicy, którzy będą się specjalizować w naprawach aut napędzanych olejem napędowym i ci, którzy wolą zajmować się naprawą benzyniaków. Oczywiście są też tacy, dla których nie ma to większego znaczenia, bo są fachowcami w każdym calu, jednak warto rozeznać się w tym temacie.

Jeśli wasze auto wyposażone jest w instalację LPG z pewnością warsztat samochodowy, który podjął się montażu takiej instalacji, podejmie się też większości napraw waszego auta. Warto zostać wtedy przy jednym warsztacie, żeby jeden mechanik nie wchodził drugiemu w drogę.
CO jeśli jesteśmy posiadaczem auta terenowego? Musicie wiedzieć, że są również warsztaty specjalizujące się w naprawach takich samochodów. Niejednokrotnie stawki za usługi napraw aut większych są inne, niż te dla tzw. osobówek. Nie mniej warto skorzystać z usług warsztatu, który jest wyspecjalizowany i ma wiedzę popartą doświadczeniem w naprawach konkretnych samochodów.

Wiek samochodu odgrywa również istotną rolę w tym, gdzie oddamy nasze auto do naprawy. Niestety wielu mechaników nie inwestuje w swoje warsztaty pozyskując nowy sprzęt diagnostyczny i szkoląc się w nowej technologii. Dlatego jeśli jesteśmy posiadaczem “leciwego” egzemplarza pewnie z łatwością znajdziemy warsztat, który podejmie się większości napraw. Jeśli jednak nasz samochód jest dość nowy, warto tak jak już wspominaliśmy wyżej wybrać zakład, który specjalizuje się w naprawie takich aut, najlepiej skupia się na naprawie naszej marki.

Wizualne aspekty wyboru warsztatu samochodowego

Może to dość dziwne dla niektórych z was, ale element wizualny warsztatu może okazać się równie ważny. Jeśli widzimy, że w warsztacie jest “schludnie” (bo wiadomo, nikt nie będzie tam biegał co chwilę i szorował posadzek itp. w końcu to warsztat), narzędzia są odkładane na miejsce, pod nogami nie pałętają się niepotrzebne części, śrubki, nakrętki, kawałki blach, to może świadczyć o dokładności mechaników tam pracujących. Oczywiście to nie jest najważniejsze, ale na tej podstawie możecie odnieść pierwsze wrażenie estetyki, a co za tym idzie estetyki pracy danego fachowca. Co może okazać się kluczem do dokładności. Jeśli mechanik nie panuje nad ładem w swoim własnym warsztacie, być może nie będzie w sposób należyty potrafił zapanować nad problemem w waszym aucie.

Jak widzicie, kryteria doboru są różne, jeśli nie macie jeszcze zaufanego doktora waszych samochodów, to mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny, gdy będzie was czekała naprawa samochodów.