Wymiana opon na zimowe w Polsce

Wymiana opon na zimowe w Polsce

Temat wymiany opon na zimowe jest znany każdemu kierowcy w Polsce. Tradycyjnie w okresie jesiennym w każdym warsztacie wulkanizacyjnym ustawiają się kolejki chętnych na tę usługę. Jednak czy jest to obowiązkowe? Kiedy należy to zrobić? Jaki jest koszt? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

W wielu krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest wymagana prawem. W Austrii, Czechach czy Litwie obowiązek taki występuje od 1 listopada. W Estonii, Łotwie i Finlandii od 1 grudnia. W Niemczech, Francji czy Chorwacji wymiana taka jest obowiązkowa, ale tylko pod warunkiem wystąpienia na drogach warunków zimowych. Pamiętaj o tym, wybierając się na zimowe wakacje do któregoś z tych krajów. Jednak czy jest obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce?

W Polsce jednak nie ma prawa mówiącego, że opony należy wymienić na czas zimy. Jedyny przepis, jaki występuje, dotyczy wymiany opon w sytuacji zużycia bieżnika poniżej wysokości 1,6 mm. Jednak zdaniem ekspertów jest to wskaźnik zdecydowanie zaniżony i ogumienie należy zmienić już w momencie, kiedy bieżnik ma mniej niż 4 mm. W szczególności dotyczy to okresu zimowego, kiedy to na drogach zalega śnieg oraz duże ilości wody.

Pomimo braku prawnego obowiązku, większość kierowców w Polsce decyduje się na wymianę opon ze względu na własne bezpieczeństwo. Opony letnie, nawet przy braku śniegu, ale niskich temperaturach nie zachowują swoich właściwości trakcyjnych i nie trzymają samochodu na drodze, tak jak powinny.

Kiedy zmiana opon na zimowe?

Kierowcy zadaje sobie pytanie kiedy jest czas opony zimowe w Polsce. Wiele osób czeka do ostatniej chwili i zaczyna się interesować zmianą opon dopiero w momencie kiedy spadnie pierwszy śnieg. Często wtedy może być już za późno, żeby o tym myśleć, bo właśnie wtedy pod zakładami wulkanizacyjnymi ustawiają się długie kolejki, a czas oczekiwania na usługę wynosi często kilka dni, a czasem nawet ponad tydzień. Tymczasem na drogach leży już śnieg, temperatury są niskie, może nawet poniżej zera, a my musimy nadal jeździć samochodem.

Jazda w takich warunkach na oponach letnich może być bardzo niebezpieczna. Opony takie, poprzez skład swojej mieszanki są przystosowane do pracy w temperaturach otoczenia powyżej 5 – 10 stopni Celsjusza. W chwili, kiedy wskazania termometru spadają poniżej zera, opony takie nie zapewniają praktycznie żadnej przyczepności, nie mówiąc już o sytuacji, kiedy na drodze znajduje się lód. Wszelkie manewry, od skrętu przy większej szybkości, po gwałtowniejsze hamowania stają się wtedy niemożliwe, a pojazd taki staje się śmiertelnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

Specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe, kiedy temperatury zaczynają wyraźnie spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Można także sugerować się datą, i zmienić ogumienie na początku listopada lub nawet pod koniec października. Jednak ostatnie lata pokazują, że nawet w tym okresie temperatury potrafią wzrosnąć. Podobnie jak opony letnie nie są stworzone do jazdy przy niskich temperaturach, tak opony zimowe nie sprawdzają się najlepiej przy wyższych. Prowadzenie może ulec pogorszeniu, ale największą szkodą w takiej sytuacji jest szybkie zużywanie się opony. Guma w niej staje się wtedy miękka i łatwo się ściera. Dlatego zdaniem wielu ekspertów warto zastosować pierwszy sposób i poczekać na spadek temperatury.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Kolejną sprawą, nad którą wiele osób się zastanawia, to pytanie ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wymianę opon. Ceny różnią się i zależą od wielu czynników. Od regionu kraju, od okresu-wymiana odrobinę wcześniej może się okazać trochę tańsza, niż w szczycie sezonu, kiedy pod warsztatami są tłumy. Często cena zależy również od średnicy felgi i od tego czy jest ona stalowa, czy aluminiowa oraz, czy posiada czujniki ciśnienia powietrza w kołach. Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę jest często sam warsztat-jego wielkość i doświadczenie.

Warto jednak wybrać się do niekoniecznie najtańszego punktu. Od poprawnie zamontowanych opon zależy nasze bezpieczeństwo, więc dobrze by było, żeby warsztat miał doświadczenie w tego typu usługach i dysponował sprzętem pozwalającym na szybkie i precyzyjne wykonanie usługi.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, możemy stwierdzić, że, pomimo iż wymiana nie jest obowiązkowa, warto to zrobić. Powinniśmy również pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, aby mieć możliwość umówienia wizyty w odpowiednim warsztacie w satysfakcjonującym nas terminie.