Manualna czy automatyczna? Wybieramy skrzynię biegów.

Manualna czy automatyczna? Wybieramy skrzynię biegów.

Jednym z najważniejszych dylematów przed jakimi stają kierowcy jest wybór skrzyni biegów. Wielu z nich sądzi, że jedynym i słusznym wyjściem jest samochód z tradycyjną, manualną skrzynią. Natomiast z drugiej strony są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie swojej jazdy bez skrzyni manualnej. Przed wyborem należy dokładnie się zastanowić jaki rodzaj będzie się najlepiej u nas sprawdzał i czego oczekujemy od jazdy. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy, także nie ma jednego słusznego wyboru. W tekście poniżej znajdziesz informacje na temat zalet i wad każdego z rozwiązań. 

Automatyczna skrzynia biegów – plusy i minusy

Kilkanaście lat temu automatyczna skrzynia biegów była uznawana za luksus. Ludzie byli przekonani o tym, że jest to rozwiązanie wyłącznie dla tych bardzo zamożnych. Czasy się jednak zmieniają i dzisiaj samochody z automatyczną skrzynią biegów są zdecydowanie bardziej popularne. Zmniejszyła się również różnica pomiędzy ceną skrzyni automatycznej i manualnej. Auta z przekładnią automatyczną zapewniają komfort jazdy, dzięki czemu możemy maksymalnie skupić się na prowadzeniu. Nie musimy stale koncentrować się na zmianie biegów. Takie rozwiązanie jest przydatne podczas ulicznych korków, kiedy często się zatrzymujemy. Gdy nasz samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów to nie musimy się martwić o to, że rozboli nas noga przez częste wciskanie sprzęgła. Jednym z głównych minusów jest naprawa skrzyni biegów a raczej bardzo duży koszt z tym związany. Naprawa lub wymiana skrzyni automatycznej wiąże się z wydaniem poważnej sumy. Wynika to z tego, że najnowsze modele są bardzo skomplikowane i wiele usterek kończy się niestety wymianą całej skrzyni. Sam koszt zakupu auta z automatyczną skrzynią biegów jest większy. Ponadto takie przekładnie zużywają nieco więcej energii. Wiąże się to z tym, że automat sam przesuwa biegi i zużywa w tym czasie energię. Dla osób, które od zawsze jeździły automatem bardzo trudna jest przesiadka do auta z tradycyjną skrzynią biegów. 

Co z manualną skrzynią biegów?

Skrzynia biegów manualna z reguły przemawia do kierowców, którzy chcą zaoszczędzić, bowiem jest ona zdecydowanie tańsza niż automatyczna. Nie każdy jest skłonny dołożyć kilka czy kilkanaście dodatkowych tysięcy złotych do automatu. Zwolennicy takiego rozwiązania chwalą sobie również mniejsze zużycie paliwa oraz lepszą dynamikę silnika. Przekładnie manualne są idealne dla pasjonatów motoryzacji, którzy chcą wyrazić siebie poprzez styl jazdy oraz cenią sobie przyjemność płynącą z samodzielnego prowadzenia samochodu. Zdecydowanie plusem tradycyjnej skrzyni biegów jest jej mniejsza awaryjność. Koszt naprawy takiej skrzyni jest nieporównywalnie niższy. Wadą skrzyni manualnej jest częste wciskanie sprzęgła oraz niepłynne poruszanie się w korkach. Dla początkujących kierowców wielką trudnością może synchronizacja wszystkich elementów jazdy. Tacy ludzie często mają problem z ręczną zmianą biegów, przez co samochód im po prostu gaśnie. Osoby mniej doświadczone, które jeżdżą z tradycyjną skrzynią biegów mogą ją szybko uszkodzić nieprawidłowym wrzucaniem biegu czy ruszaniem z dwójki. 

Jak widać każda z metod ma swoje plusy i minusy. Przed zakupem auta warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem oraz nad naszymi osobistymi preferencjami. Dla wszystkich, którzy chcą czuć się wygodnie i komfortowo idealna będzie automatyczna skrzynia biegów. Natomiast jeśli chcemy poczuć pełną kontrolę nad dynamiką jazdy to z pewnością idealnym rozwiązaniem będzie auto z manualną przekładnią. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy ważny jest regularny serwis oraz pielęgnacja, która pozwoli na długą i bezawaryjną pracę naszej skrzyni.