Jakie opony wybrać?

Jakie opony wybrać?

Używając samochodu, musimy zwracać uwagę na wiele różnych kwestii mających związek z jego eksploatowaniem. Jednym z najważniejszych, jest ogumienie. To ono odpowiedzialne jest za za właściwe zachowanie auta podczas jazdy. Jakie opony wybrać do auta? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując wyboru ogumienia? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na zadane tutaj pytania.

Opony jakie wybrać?

Jeśli chcemy dowiedzieć na pytanie o to, jakie opony wybrać, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad ich rozmiarem. Następnymi krokami, będą już nasze osobiste preferencje, jak i niewątpliwie posiadany budżet. Nie oznacza to jednakże, iż należy wybierać najdroższe modele opon, które uda się nam znaleźć na rynku.

Zanim dokonamy wyboru konkretnego ogumienia, powinniśmy przeanalizować własny styl jazdy, oraz warunki, w których zamierzamy użytkować zakupione opony.

Poruszamy się autem średniej klasy i preferujemy spokojne jeżdżenie w miejskich warunkach

A ponadto nasze przebiegi miesięczne, nie są zbyt duże, w okolicy około 500-700 km. W takim przypadku, możemy się zdecydować na ogumienie ekonomicznej klasy. Tworzy się je na podstawie sprawdzonych już rozwiązań. Tego typu opony, zapewniają bezpieczeństwo oraz jezdne właściwości wystarczające do naszych wymogów.

Jeździmy całkiem sporo po mieście, ale także na nieco dłuższych trasach. Ale raczej spokojnie, bez żadnych szaleństw

Kiedy poruszany się po drogach standardowych i to w zrównoważony sposób, może nam nie zależeć na sportowych trakcyjnych właściwościach opon. Istotniejsze może być dla nas to, żeby ogumienie nie hałasowało i zapewniało bezpieczeństwo nam i naszym pasażerom. Dokonajmy wówczas wyboru opon zaliczanych do średniej półki, które spokojnie będą nam służyły przez wiele sezonów.

Poruszamy się klasą premium z silnikiem mającym sporą moc. Nierzadko po różnym typie nawierzchni 

Nasze auto daje spore możliwości, ale wymaga to właściwego ogumienia. Dlatego chcemy zyskać pewność, iż w przypadku każdych warunków, będziemy w stanie sprawować kontrolę nad torem jazdy. Również cena, nie ma dla nas zbytniego znaczenia. W takiej sytuacji, powinniśmy wybrać koniecznie ogumienie najwyższej możliwej klasy, które zapewni nam wysokie trakcyjne właściwości.

Będzie to ogumienie, które zawiera przełomowe mieszanki i wzory bieżników stosowanych na sportowych torach.

W przypadku klasy premium pojazdów, możemy się spotkać ze specjalistyczną homologacją opon. Może być ona dedykowana wybranej firmie ogumienia, czy też nawet modelowi samego samochodu.

Jak wybrać opony do samochodu?

Rozmiar

To od niego powinniśmy zacząć wybieranie odpowiedniego ogumienia. Powinno zostać ono dopasowane do modelu samochodu oraz do warunków, w jakich planujemy go użytkować. Właściwy wymiar opony, możemy odczytać chociażby już z tej zużytej w samochodzie. Te parametry, wypisane są na boku opon i posiadają na przykład formę 185/65 R14 86 T, gdzie 185, będzie oznaczało szerokość danej opony wyrażoną w milimetrach, 65 współczynnik profilu, zaś R14 średnicę wybranej felgi, na której możliwe jest zamontowanie opony.

Indeks prędkości oraz nośność 

Następne ważne kwestie, na które powinniśmy zwracać uwagę, to indeks prędkości oraz indeks nośności. W umieszczonym wyżej przykładzie liczba 86, będzie oznaczała indeks nośności, czyli obciążenie maksymalne dla wybranego modelu ogumienia, litera zaś jest indeksem prędkości (przykładowo T oznacza, iż prędkość maksymalną dla tegoż modelu, będzie 190km/h). Warto mieć na uwadze, iż nie możemy używać opon mających niższe indeksy prędkości oraz nośności, aniżeli te uwzględnione w homologacji. Ma to bowiem wpływ na obniżenie bezpieczeństwa ich użytkowania i przyspiesza znacząco ich zużycie.

Rodzaj bieżnika 

Różne style prowadzenia samochodu i różnorodne warunki, wymagać będą wybrania odmiennych typów bieżnika. Podstawowym modelem, jest ten symetryczny. Zaleca się go w szczególności do ogumienia letniego – w zimowych warunkach, raczej nie będzie on skuteczny. Cechująca go budowa, zapewnia nam najwyższy akustyczny komfort, zaś w połączeniu z właściwą mieszanką gumy, zmniejsza ilość spalanego paliwa (jest to możliwe za sprawą niższych oporów toczenia).

Inną, bardzo popularną grupę stanowią opony mające kierunkowe bieżniki. Na skutek wybranego przez producentów kierunku toczenia, ogumienie to posiada charakterystyczny bieżnik o kształcie litery V, który zapewnia efektywne odprowadzenie wody i doskonałą reakcje na hamowanie i przyspieszanie auta. Ich montaż zalecany jest w autach posiadających silniki o dużej mocy. Kolejną grupę, stanowią opony mające asymetryczny bieżnik, które dominują w ofercie firm zajmujących się produkcją ogumienia. Część wewnętrzna bieżnika, jest w tej sytuacji silniej ponacinana i odpowiedzialna za odprowadzenie nadmiaru wody spod opon. Część zewnętrzna ogumienia, odpowiada zaś za trakcyjne właściwości podczas jeżdżenia na wprost oraz w chwili brania zakrętów.

Cena

Stanowi ona dla sporej ilości kierowców, pierwsze kryterium co do wyboru ogumienia. Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy jednakże mieć na uwadze, iż w wypadku opon, cena stanowi odzwierciedlenie ich możliwości oraz jakości. Dlatego też, dokonując wyboru ogumienia z wybranego cenowego przedziału, warto zapoznać się z ich możliwościami, żeby nie doszło w późniejszym czasie do nieporozumień mających związek z niewłaściwym dobieraniem opon do wybranego modelu samochodu.

Używane czy nowe? 

Biorąc pod uwagę cenę, nie warto abyśmy sięgali po używane ogumienie po procesie regeneracji. Nawet, jeśli będą to opony dobrej firmy, będą odznaczały się gorszymi użytkowymi właściwościami, aniżeli ich nowe odpowiedniki, a czasami nawet od ogumienia niższej klasy. Poza tym, użytkowanie nieodpowiednio zdegenerowanego ogumienia, ponosi za sobą spore ryzyko ich uszkodzenia podczas eksploatacji.

Okres gwarancji

Data produkcji to kwestia, na którą koniecznie powinniśmy zwracać uwagę podczas kupowania nowego ogumienia, gdyż długość danej gwarancji różni się zdecydowanie, zależnie od wybranego producenta. Poza tym, niektórzy zliczają gwarancyjny okres, na przykład na 4 albo 5 lat od chwili wyprodukowania, inni zaś dopiero od chwili zaczęcia eksploatacji.

Reklamacje

Dokonując wyboru miejsca zakupu ogumienia, musimy dokonać sprawdzenia wyłączeń odpowiedzialności. Firmy zajmujące się produkcją, umieszczają na liście wyłączeń zwykle takie kwestie, jak: niewłaściwy demontaż i montaż ogumienia, uszkodzenia będące rezultatem niewłaściwego sposobu jazdy albo eksploatowania w niesprawnym pojeździe, uszkodzenia powstałe podczas niewłaściwych warunków przechowywania albo na skutek zewnętrznych, mechanicznych uszkodzeń. Wszystkie wyżej wymienione sytuację, mogą być podstawą do odrzucenia ewentualnej reklamacji.

Sprawdź również https://skodar-auto.pl/wymiana-opon-na-zimowe-w-polsce/