Jak ustawić zbieżność kół w aucie?

Jak ustawić zbieżność kół w aucie?

Nie da się ukryć, że z pewnością każdy z kierowców choć raz słyszał, jak ważnym elementem jest zbieżność kół w samochodzie. Z pewnością też, wiedzą oni, że bezpośrednio wpływa ona na komfort i bezpieczeństwo jazdy jednak nie do końca wiedzą w jaki sposób. Nie mniej jednak zła zbieżność i jej objawy są bardzo łatwo wyczuwalne podczas prowadzenia pojazdu. Tak więc czym jest zbieżność kół, a także jak ją ustawić?

Co to jest zbieżność kół?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak ustawić zbieżność w samochodzie, warto zastanowić się nad tym, czym ona właściwie jest. Okazuje się, że naprawa samochodu wiąże się również z jej sprawdzeniem i wyregulowaniem. Odpowiadając więc na pytanie czym jest zbieżność, zacznijmy od prostego wyjaśnienia, że w typowych modelach samochodów koła nigdy nie były i nie będą względem siebie idealnie równoległe. Jeśli dysponujemy pojazdem na tylne koła, przednie, czy 4×4, koła zawsze mogą być ustawione zbieżnie, rozbieżnie lub generować zbieżność zerową. O zbieżności kół mówimy więc w przypadku, kiedy punkty, które znajdują się z przodu obręczy kół, są o wiele bliżej siebie niż punktu kół, znajdujących się z tyłu obręczy. Zbieżność jest określana jako swoisty kąt, który znajduje się pomiędzy torem, a kołami na tej samej osi. Zbieżność jest zwykle dopasowana fabrycznie, można powiedzieć, że tak samo jak kierowcy zastanawiający się jakie opony wybrać, tak zastanawiają się jaka jest idealna zbieżność. Otóż jest to swoisty kompromis pomiędzy parametrami, gdyż nie da się ustawić zbieżności jednego koła, bez obniżenia parametrów pozostałych kół. Idealnie, równolegle ustawione koła przyczyniają się jednak do zachowania pewnej optymalności w zakresie zużycia paliwa, a także i opon. Co więcej zbieżność odpowiada również za stabilność pojazdu na zwykłej, prostej drodze. Pojazd wówczas będzie prowadził się spokojnie i reagował mniej dynamicznie.

Zbieżność kół – objawy

Zła zbieżność – objawy to temat dość prosty. Okazuje się, że w przypadku kupna używanego auta od razu warto zabrać go na pełny przegląd, a także sprawdzić tytułową geometrię kół. Co więcej, każdy kierowca, który eksploatuje swój pojazd w normalnych warunkach, powinien choć raz w roku, najlepiej w sezonie wiosennym, sprawdzić zbieżność i dokonać jej ewentualnej korekty. Ustawienia fabryczne mogą bardzo łatwo ulec zmianie. Wpływ na to mogą może mieć np. wypadek, a także jazda po trudnej lub uszkodzonej nawierzchni. Jednak co zaliczamy do najpopularniejszych objawów złej zbieżności kół? Otóż:

  • “nerwowość” samochodu podczas jazdy na prostej drodze- kierowcy w łatwy sposób zauważą, że jazda po prostej i płaskiej nawierzchni wymaga od nich większego manewrowania kierownicą, a także zachowania szczególnej uwagi, gdyż pojazd nie prowadzi się równo i komfortowo. Warto wspomnieć, że ten objaw zwykle wskazuje na nadmierną rozbieżność kół.
  • mocno odczuwalny bezwład pojazdu na ostrych zakrętach- wówczas kierowcy zauważą, że pokonywanie zakrętów sprawia im więcej problemów niż wcześniej, a samochód zachowuje się bezwładnie. Wówczas możemy mówić o nadmiernej zbieżności kół.

Gdzie ustawić zbieżność kół?

Zbieżność kół jak ustawić i gdzie to zrobić? Okazuje się, że na to pytanie odpowiedź jest niezwykle prosta. Do ustawienia zbieżności kół niezbędne są specjalne narzędzia i maszyny, a co najważniejsze wiedza osoby, która się tego podejmuje. Nie warto, pod żadnym pozorem samodzielnie dokonywać pomiarów zbieżności, a także podejmować się wprowadzania zmian w jej ustawieniu. Najbezpieczniej będzie udać się do warsztatu samochodowego lub na stację wulkanizacyjną. Tam, nasze koła zostaną odpowiednio ustawione jedno po drugim, przez profesjonalistów. W efekcie czego ustawienia zbieżności będą parametrami jak najbardziej zbliżone do tych, które zostały ustawione fabrycznie. Pamiętajmy, że zbieżność wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem, więc nie powinniśmy podejmować się jej ustawienia samodzielnie. Nie trudno wówczas o pomyłkę, a nawet pogorszenie sytuacji.

Ile kosztuje zbieżność kół?

Skoro wiemy już, że ustawienie zbieżności kół powinno odbywać się w profesjonalnym zakładzie, przejdźmy teraz do tego ile kosztuje ustawienie zbieżności kół. Otóż jak łatwo można się domyślić, każdy warsztat samochodowy ustala swój własny cennik. Niemniej jednak ile kosztuje zbieżność? W dużym uśrednieniu można powiedzieć, że będzie to około 100 złotych z jej sprawdzenie i optymalne ustawienie. Jednak kierowcy zastanawiają się również ile trwa ustawienie zbieżności? Otóż nie trzeba się martwić, że samochód zostanie unieruchomiony na kilka dni czy nawet kilka godzin. Ustawienie zbieżności jest dość szybkim i prostym procesem. Tak więc, zbieżność kół – ile trwa? Nie powinno zająć nam to więcej niż 20-30 minut, jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalistów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów, może to zająć nawet do 15 minut.