Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Decyzja o zakupie pierwszego lub też kolejnego z kolei samochodu, to bez wątpienia dylemat, przed którym większość z nas staje przynajmniej raz w życiu. Wówczas poszukujemy opinii w Internecie, pytamy o porady znajomych, a co najważniejsze, przeglądamy tysiące stron z ogłoszeniami. Na tych stronach, ogłaszają swoje samochody nie tylko osoby prywatne, ale przede wszystkim także handlarze. Jak wiadomo, zdjęcia nie zawsze są wstanie oddać rzeczywisty stan pojazdu, a już na pewno nie powiedzą nam nic o tym, co znajduje się pod maską. W związku z popularnymi praktykami cofania liczników w aucie, wybierając się na pierwsze oględziny powinniśmy wiedzieć jak sprawdzić przebieg auta. Przebieg samochodu może nam wiele powiedzieć o tym, czy dane podzespoły, wciąż nadają się do dalszej eksploatacji.

Przebieg samochodu – co to?

Na pewno nie raz zwróciliśmy uwagę na to, że wielu kupujących, którzy są starsi i bardziej doświadczeni, największe uwagę zawracają na przebieg samochodu – jak sprawdzić? Na to pytanie odpowiedzą wam oni z zamkniętymi oczami. Niemniej jednak nie każdy ma w swojej rodzinie specjalistę od tego jak sprawdzić przebieg samochodu. Co więcej, coraz większe grono młodych kierowców decyduje się na zakup auta używanego. Są one nie tylko o wiele tańsze, ale co więcej, zamienne części do samochodów, które nie są od góry do dołu naszpikowane elektroniką są o wiele tańsze. Jasno z tego wynika, że starsze samochody okażą się wiele ekonomiczniejsze w eksploatacji. Jednak podstawową kwestią jest sprawdzenie przebiegu auta. Może on nam sporo powiedzieć o tym, czy podzespoły w samochodzie wciąż nadają się do eksploatacji. Przebieg samochodu to zapis ciągu cyfr, które mówią nam o tym ile kilometrów zdołał już przejechać silnik. Jak łatwo można się domyślić, sprawdzanie przebiegu auta ma nie małe znaczenie. Silniki każdego samochodu niestety nie są wieczne i mają określony limit kilometrów, po czym ich wydajność zaczyna stopniowo spadać, aż do momentu, kiedy ich dalsza praca nie jest już możliwa. Z tego też względu wielu kierowców poszukuje samochodów z możliwie jak najniższym przebiegiem. Reagują na to handlarze, którzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że zbyt wysoki przebieg samochodu nawet 30 letniego, może znacznie obniżyć jego szanse sprzedażowe. W związku z tym uciekają się oni więc do różnych sztuczek, dzięki którym mogą oni cofnąć licznik nawet o kilka tysięcy kilometrów. W związku z tym niedoświadczeni kupujący, mogą kupić przysłowiowego “kota w worku”. Sprawdzenie przebiegu pojazdu może więc uchronić nas przed nieudanym i nietrafionym zakupem.

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Przebieg samochodu- jak sprawdzić? To pytanie według statystyk najczęściej pojawia się na forach motoryzacyjnych, gdzie kierowcy próbują wymienić się informacjami lub uzyskać porady odnośnie tego jak sprawdzić przebieg samochodu. Okazuje się, że proces ten jest prostszy niż może się nam to wydawać. Jeśli zainteresował nas dany samochód, a w opisie widnieje, że np. został on sprowadzony od sąsiadów z zachodu, można odszyfrować właściwy przebieg po śladach w dokumentacji. Otóż warto przyjrzeć się dokumentom wystawianym przez Niemieckie stacje diagnostyczne, które przeprowadzają okresowe badania techniczne. Jeśli nie znamy języka niemieckiego warto w tym celu zasięgnąć pomocy lub skorzystać z tłumacza. Co więcej, sprawdzenia przebiegu samochodu możemy dokonać prosząc o dokumentacje, która potwierdza zawarcie obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Zawarte są tam informacje o przebiegu pojazdu. Nie warto jednak szukać odpowiedzi na pytanie: jak sprawdzić przebieg pojazdu? w książce serwisowej. Niestety ze względu na wysoką możliwość podrabiania dokumentów, może ona nie być najlepszym źródłem informacji. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze możliwe jest sprawdzenie sprawdzenie przebiegu pojazdu na podstawie dołączonej do niego dokumentacji. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy, dokumenty często “giną” w dość niewyjaśnionych okolicznościach. Jednak z pomocą zawsze przyjdzie nam numer VIN. Czym jest numer VIN? Otóż to właśnie w numerze VIN zapisane są podstawowe dane odnośnie pojazdu, a także zdarzenia z jego historii. Co więcej zostają dzięki temu numerowi zebrane poszczególne dane z każdego przeglądu samochodu, kolejnych rejestracji czy zmian właściciela. Znajdziemy tam także notatki dotyczące przebiegu co pomoże nam ustalić czy dany licznik był wcześniej korygowany, czy też nie.

Gdzie sprawdzić przebieg auta?

Skoro wiemy już jak sprawdzić przebieg auta, to pora przedstawić informacje odnośnie tego, gdzie sprawdzić przebieg auta. Otóż wspomnieliśmy już, że można to zrobić za pomocą przejrzenia dokumentacji, jednak w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy, nie zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem. Wspomnieliśmy także, że jednym z najbardziej rzetelnych źródeł informacji o pojeździe jest jego numer VIN. To właśnie ta kombinacja cyfr, może nam dać szerszy ogląd na to, ilu samochód miał właścicieli, czy z udziałem danego pojazdu zarejestrowane były konkretne zdarzenia drogowe, a finalnie sprawdzimy także jego przebieg. Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Następnie wystarczy znaleźć w Internecie odpowiednią, autoryzowaną stronę, która umożliwia nam jego sprawdzenie. Po wpisaniu numeru VIN w odpowiednie pole, pojawi się nam cała historia pojazdu, a także dokładne dane odnośnie przebiegu auta. Kolejnym miejscem, w którym możemy sprawdzić interesujące nas dane jest warsztat mechaniczny. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi tu o oddanie pojazdu w ręce diagnostyka komputerowego. Większość pojazdów jest wyposażona w komputery pokładowe, które skrzętnie notują wszystkie informacje i wszystkie zdarzenia z udziałem danego samochodu. Wówczas diagnostyk podpina do komputera pokładowego samochodu odpowiednie urządzenie i przeprowadza jego pełną diagnostykę. Często poza ewentualnymi błędami i usterkami, możliwe jest także dokładne odczytanie licznika.

Pamiętajmy, że sprawdzenie przebiegu pojazdu jest niezwykle proste, a ta prozaiczna czynność może nas uchronić przed nieuczciwymi sprzedawcami. Warto również wiedzieć, że cofanie licznika samochodowego jest nielegalne i grożą za to surowe konsekwencje. Obecnie policja podczas rutynowej kontroli, może również sprawdzić licznik w pojeździe. Warto więc o to zadbać odpowiednio wcześnie, zanim będziemy musieli się tłumaczyć z ewentualnych nieprawidłowości.