Jak sprawdzić czy auto ma przegląd techniczny?

Jak sprawdzić czy auto ma przegląd techniczny?

Przegląd techniczny jest obowiązkowym badaniem technicznym pojazdu. Na kierowcach ciąży obowiązek wykonywania go co roku, w specjalnych stacjach diagnostycznych. Dzięki przeglądowi technicznemu możemy przekonać się czy nasz samochód jest gotowy do ruchu drogowego, a także dowiemy się jakie usterki wymagają więcej uwagi bądź napraw. Zwykle pieczątki widnieją w dowodzie rejestracyjnym, jednak często przy zakupie pojazdu wciąż mają wątpliwości, czy aby auto na pewno zostało poddane badaniom okresowym. Jak więc sprawdzi czy auto ma przegląd?

Jak sprawdzić czy auto ma przegląd?

Jeszcze do niedawna, jedyną metodą, dzięki której można było sprawdzić czy auto ma aktualny przegląd techniczny, było zajrzenie do dowodu rejestracyjnego. To właśnie w tym dokumencie zawarta była pieczątka z podpisem mechanika, który wykonywał przegląd, a także z datą jego wykonania. Kierowca zwykle mógł też poprosić o zaświadczenie, odnośnie wyniku przebiegu przeglądu. Jednak dowód rejestracyjny, często trzymany gdzieś w torebce czy innym miejscu, nie zawsze po upływie czasu zachowywał swój pierwotny wygląd. Oznacza to, że tusz i pieczątka mogą się z czasem po prostu zamazać, a kierowcy nie będą już pamiętać, kiedy przypada następny termin wykonania badania. Na szczęście dziś spectrum możliwości jest o wiele szersze, a to sprawia, że zarówno właściciel pojazdu jak i kupujący, mogą bez problemu sprawdzić całą historię pojazdu, a to wszystko całkowicie za darmo. Raporty o pojeździe można bezpłatnie pobierać z dedykowanego serwisu: historiapojazdu.gov.pl

Jak sprawdzić do kiedy przegląd?

Skoro wiemy już jak sprawdzić czy auto ma przegląd, warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak sprawdzić ważność przeglądu technicznego?. Otóż wszystkie te informacje będą zawarte w raporcie, który można wygenerować z CEP. Na pierwszej stronie, pokaże się czy badanie techniczne danego pojazdu wciąż jest aktualne czy też nie. Jeśli jednak właściciel samochodu chce zdobyć więcej informacji i sprawdzić datę przeglądu samochodu, wystarczy, że przejdzie on do sekcji, która w raporcie nazywa się “oś czasu”. Tam właśnie zostały zebrane najważniejsze wydarzenia z udziałem danego auta. Nie tylko znajdziemy więc tam datę przeglądu, ale także zmiany właścicieli czy szkody komunikacyjne.

Gdzie sprawdzić czy auto ma przegląd?

Wiemy już jak sprawdzić ważność przeglądu technicznego, pora zatem dowiedzieć się, gdzie możemy to zrobić. W Internecie bowiem dostępnych jest kilka autoryzowanych stron, które po wpisaniu odpowiednich danych, dadzą nam dostęp do danych odnośnie przeglądu technicznego. Co więcej od niedawna funkcjonuje również aplikacja mObywatel, w której można znaleźć zakładkę mPojazd. Tam kierowcy również mogą uzyskać informacje odnośnie badania technicznego pojazdu.