Samochód jest od wielu już lat jest wyznacznikiem luksusu i prestiżu. Co więcej, to właśnie dzięki niemu możemy zapewnić sobie mobilność, w niezwykle komfortowych warunkach. Niemniej jednak o samochód trzeba odpowiednio dbać- o czym każdy z kierowców z pewnością wie. Niemniej jednak nie wystarczy tylko zadbać o jego wygląd zewnętrzny, gdyż to co znajduje się przysłowiowo “pod maską” jest równie ważne. Samochód składa się z wielu układów i podzespołów. Szczególnie istotne jest filtr powietrza samochodu, a także filtr kabinowy samochodu. Czym one się od siebie różnią? Ile każdy z nich kosztuje i kiedy należy oba filtry wymieniać?
Filtr powietrza samochodowy
Filtry powietrza samochodowe są niezbędnymi elementami, które znajdą się w każdym pojeździe. Spełnia on jedną z najważniejszych funkcji ochronnych. Jest to swoista warstwa, która ma osłaniać silnik auta przed zanieczyszczeniami. Filtr powietrza do samochodu jest często nazywany swoistymi “płucami” samochodu, a jak wiadomo, płuca takie są niezbędne, by silnik mógł oddychać, czyli odpowiednio pracować. Do filtracji wykorzystuje się głównie papier, ale także i włókninę, a coraz częściej oba te materiały, które się ze sobą łączy. Warto wspomnieć, że to włóknina, która nasączona jest olejem, najlepiej będzie wywiązywała się ze swojej roli. Wówczas pochłanialność płynów wyniesie około 1000 g/m3.
Filtr powietrza – kiedy wymieniać?
Filtry powietrza do samochodów są elementami podlegającymi wymianie i każdy kierowca może dokonać tego we własnym zakresie. Tylko i wyłącznie regularna wymiana tego elementu, może zapewnić odpowiednią pracę silnika. Zwykle producent każdego samochodu określa, z jaką częstotliwością powinien on być wymieniany, jednak zaleca się, by robić to co 10-20 tysięcy przejechanych kilometrów.
Filtr powietrza samochodowy – cena
Filtry powietrza do samochodu i jego ceny mogą się od siebie znacząco różnić. Jak wiadomo, każdy producent może zastosować w swoim samochodzie filtr innego rozmiaru czy innego rodzaju. Można więc śmiało powiedzieć, że ceny filtrów samochodowych są uzależnione głównie od marki pojazdu. Niemniej jednak, koszty ich zakupu zawsze powinny zmieścić się w przedziale cenowym od 20 złotych do mniej więcej 80 złotych.
Filtr kabinowy – co to jest?
Filtry kabinowe dbają przede wszystkim o to, byśmy mogli we wnętrzu samochodu oddychać czystym i świeżym powietrzem. W przeciwieństwie do samochodowego filtru powietrza, który dba o silnik, filtr kabinowy dba o to, by pasażerowie czuli się dobrze podczas podróży. Co to jest filtr kabinowy? Otóż ten element oczyszcza powietrze, które dostaje się zewnątrz do wnętrza auta. Składają się one z warstw o różnej strukturze, by mogły wywiązywać się ze swojej roli jak najlepiej.
Co ile wymieniać filtr kabinowy?
Zaleca się, by filtry kabinowe wymieniać przynajmniej raz w roku. Oczywiście, w zależności od potrzeb, takich wymian możemy dokonać znacznie więcej. Często dopiero po wyjęciu filtra kabinowego, zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo zanieczyszczone było powietrze, które docierało do wnętrza auta. Zwykle rekomenduje się by wymianę filtra kabinowego zaplanować na początek wiosny, gdyż właśnie w tym okresie- kiedy przyroda budzi się do życia- w powietrzu unosi się najwięcej pyłków i zanieczyszczeń, które z kolei mogą powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne i znacznie utrudniać podróżowanie w danym samochodzie.
Filtr kabinowy – cena
Filtr kabinowy, samochodowy nie jest wydatkiem, który znacznie powinien obciążyć nasz budżet. Warto wziąć pod uwagę fakt, że podobnie jak w przypadku filtra powietrza, wymiany można również dokonać samodzielnie. Sam zakup filtra kabinowego to wydatek rzędu 100- 150 złotych. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę to możemy dodatkowo zaoszczędzić około 500 złotych, gdyż zwykle tyle kosztuje jego wymiana w autoryzowanych serwisach samochodowych
Filtr powietrza, a filtr kabinowy
Oba rodzaje filtrów- zarówno filtr powietrza jak i filtr kabinowy, są niezbędnymi elementami wyposażenia każdego samochodu. Nie należy tych pojęć jednak ze sobą mylić. Pamiętajmy, że filtr powietrza to swoiste płuca silnika naszego samochodu. Ma on za zadanie chronić motor przed zanieczyszczeniami i drobinkami pochodzącymi z zewnątrz, które znacznie mogłyby obniżyć wydajność silnika. Filtr kabinowy zaś, dba o pasażerów podróżujących w danym pojeździe. Jego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczanie powietrza, które wlatuje do kabiny samochodu z zewnątrz i pełne jest pyłków i toksycznych substancji.