Dlaczego należy dbać o klimatyzację w samochodzie

Dlaczego należy dbać o klimatyzację w samochodzie

Obecnie, możemy spotkać się z tym, że klimatyzacja samochodowa nawet w autach klasy średniej, nie jest już uznawana za luksus, a za obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Dzięki niej w trakcie letnich upałów, możemy zapewnić sobie komfortowe warunki podróży. Nie mniej jednak istotne jest to, że auto klimatyzacja nie jest elementem bezobsługowym. Należy wiec o nią odpowiednio dbać, by mogła pracować wydajnie, a przede wszystkim z korzyścią dla nas.

Klimatyzacja samochodowa i jej znaczenie

Wiele osób błędnie stwierdza, że klimatyzacja jest przyczyną alergii i złego samopoczucia. Nie sama klimatyzacja jest problemem, ale to jak o nią dbamy już tak. Oczywiście zapewnia ona ogromny komfort, szczególnie w przypadku upałów. Skutecznie reguluje ona temperaturę we wnętrzu samochodu, a pasażerowie jak i sam kierowca, mogą pokonywać długie dystanse bez zbędnego zmęczenia i dyskomfortu. Oznacza to, że klimatyzacja samochodowa ma ogromny wpływ nie tylko na jakość podróżowania, ale także na zapewnienie bezpieczeństwa jazdy. Podwyższona temperatura we wnętrzu auta prowadzi do zbędnej nerwowości i rozdrażnienia, co skutecznie może rozpraszać kierowcę. Właśnie dlatego, należy odpowiednio zadbać o klimatyzację samochodową.

Regularny serwis klimatyzacji to podstawa

Podstawą dbania o klimatyzację jest jej regularny serwis. To właśnie serwisowanie klimatyzacji uchroni nas przed nieoczekiwanymi nieszczelnościami, a także zanieczyszczeniami czy innymi awariami kompresorów. Co więcej, zapobiegnie to usterkom całego układu klimatyzacji, które znacznie mogą pogorszyć komfort jazdy, a sama naprawa poszczególnych elementów, może być niezwykle kosztowna. Serwis klimatyzacji sprawdza np. poziom czynnika chłodzącego, który jest odpowiedzialny nie tylko za obniżenie temperatury w pojeździe, ale także za przetransportowanie oleju smarującego sprężarkę. Specjaliści w serwisie sprawdzają także jego szczelność, a przede wszystkim czyszczą i dezynfekują klimatyzację. Niezwykle istotne jest odgrzybianie auto klimatyzacji. Wilgoć gromadząca się w parowniku sprzyja powstawaniu w całym układzie klimatyzacji grzybów i pleśni, które z kolei groźne są dla naszego zdrowia i powodują alergię.

Ozonowanie klimatyzacji przeprowadzaj regularnie

Oprócz serwisu klimatyzacji warto przeprowadzać jej regularne ozonowanie. Szczególnie wiedząc, że układ klimatyzacji jest podatny na działanie wilgoci, a także jest on miejscem zacienionym, czyli innymi słowy idealnym “domem” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, które powodują gorsze samopoczucie. Dodatkowo dochodzą do tego płyny, które przecież mogliśmy rozlać, dym tytoniowy- niektórzy palą w samochodzie, pot- szczególnie latem, perfumy czy inne wyziewy np. z jedzenia pozostawionego dawno temu. Zatruwają one całą atmosferę w samochodzie. Wówczas możemy odczuwać pieczenie oczu, zmęczenie, łzawienie czy nadmierne kichanie. Jeśli więc nie ozonujemy i nie dbamy o klimatyzację, nie ma się co dziwić, że wsiadamy do auta zdrowi, a po kilku godzinnej podróży, wysiadamy już z objawami silnej alergii. Ozonowanie klimatyzacji jest jednym z najbezpieczniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów w jaki możemy o nią zadbać. Ozon szybko usunie czynniki chorobotwórcze, ale przede wszystkim niepożądane zapachy nie tylko z samego układu, ale także całego kokpitu. Ozonowanie ma silne właściwości utleniające, co pomaga w pozbyciu się wirusów i bakterii, a także grzybów i pleśni. Co więcej niszczy on alergeny zarówno wziewne jak i kontaktowe. Po spaleniu, ozon po prostu rozkłada się do tlenu, którym oddychamy nie pozostawiając żadnych śladów.