Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie?

Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie?

Nie da się ukryć, że każdy samochód to przysłowiowa skarbonka. Niezbędne jest dokonywanie dobrych napraw, prac serwisowych, czy typowej kosmetyki karoserii, by auto mogło nam służyć przed długi czas i by nas nie zawiodło w najmniej oczekiwanym momencie. Wielu kierowców jednak nie decyduje się na skorzystanie z usług mechanika samochodowego i decyduje się na przeprowadzenie drobnych napraw we własnym zakresie. Jednym z takich prac serwisowych jest bez wątpienia wymiana zużytych klocków hamulcowych. Niemniej jednak, po takich pracach układ hamulcowy często staje się zapowietrzony, przez co nie można z niego efektywnie korzystać. Tak więc, jak się odpowietrza hamulce w samochodzie?

Jak odpowietrzyć hamulce? – budowa układu hamulcowego

Zanim przejdziemy do czystej praktyki i instrukcji odnośnie tego jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodzie, warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z czysta i niezbędną teorią odnośnie samego układu i jego działania. Otóż do odpowietrzania hamulców niezbędna jest chociażby podstawowa wiedza z tego zakresu. Tak więc w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w większości samochodów stosuje się typowy układ hamulcowy hydrauliczny. Zasada jego działa nie jest zbyt skomplikowana. Otóż opiera się ona przede wszystkim na podobieństwie do sposobu, w jaki pracuje zwykła prasa hydrauliczna. Wówczas, dzięki takiemu układowi przy użyciu niewielkiej siły i naciśnięciu na pedał hamulca, możemy bez problemu zatrzymać pojazd w miejscu, nawet jeśli ma on pokaźne gabaryty. Zanim zabierzemy się na odpowietrzanie układu hamulcowego, warto wiedzieć, że w momencie kiedy naciskamy na pedał, płyn hamulcowy zostaje odprowadzony do specjalnych tłoczków, które znajdują się przy każdym z kół pojazdu. Ciśnienie w ich wnętrzu się zwiększa, a następnie dociska ono klocki hamulcowe do tarczy. Cały proces jest dodatkowo wspomagany przez specjalną pompę hamulcową i po zakończeniu hamowania i zwolnieniu pedału, tłoki wracają do odpowiedniego położenia. Odpowietrzanie hamulców w samochodzie nie może się odbyć bez wiedzy o tym, że układ składa się przede wszystkim z dwóch obwodów. Wówczas nawet w przypadku wadliwego działania jednego z nich, samochód można dalej zahamować przy wykorzystaniu drugiego układu. Najważniejszym elementem w całym układzie jest pompa hamulcowa, to bezpośrednio obok niej znajduje się specjalny zbiornik, wypełniony płynem hamulcowym. To on odpowiada za przeniesienie siły i wytworzenie ciśnienia. Dlaczego odpowietrzanie hamulca jest tak istotne? Otóż jeśli w układzie znajdzie się powietrze, zatrzymanie pojazdu może być nieefektywne, a często nawet nie możliwe. Zanim przejdziemy do tego jak odpowietrzyć hamulce w aucie, warto jeszcze wiedzieć, jak zdiagnozować to, że w układzie znalazło się powietrze. Okazuje się, że jest to niezwykle proste. Wystarczy w pierwszej kolejności kilkukrotnie nacisnąć pedał hamulca. Wówczas jeśli po kilku takich próbach, pedał stanie się coraz bardziej odporny na docisk, możemy śmiało powiedzieć, że do układu dostało się powietrze. Odpowietrzanie układu hamulcowego w samochodzie jest czynnością niezbędną, która powinna zostać przeprowadzona po każdej wymianie klocków, a nawet płynu hamulcowego.

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy?

Okazuje się, że to jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie, będzie się różniło w zależności od tego, czy nasz samochód wyposażony jest w system ABS czy też nie. Niemniej jednak w pierwszej kolejności zajmijmy się samochodami bez ABS. Jak dobrze odpowietrzyć hamulce w samochodach bez tego systemu? Otóż w pierwszej kolejności należy zlokalizować i oczyścić zawory odpowietrzające. Wówczas najlepiej przetrzeć je szczotką drucianą, a następnie potraktować je odrdzewiaczem. Po usunięciu zanieczyszczeń, można przystąpić do zdjęcia kapturków i zamontowaniu nowego, elastycznego przewodu na ich końcu. Drugą część przewodu umieszczamy zaś w pojemniku z płynem hamulcowym. Konieczna będzie pomoc drugiej osoby, która zacznie w tym samym momencie pompować pedałem hamulca, aż do momentu kiedy jego opór wzrośnie. Wówczas należy przytrzymać wciśnięty pedał. Kolejno, w momencie kiedy pedał jest wciśnięty, osoba na zewnątrz powinna odkręcić zawór odpowietrzający, a następnie obserwować płyn, który z niego wycieka. Niestety, ale płyn hamulcowy należy upuszczać do tego momentu, kiedy znikną z niego pęcherzyki powietrza. Gdy one znikną, należy zakręcić zawór i założyć kapturek. Warto wiedzieć, że jeśli powietrze dalej będzie się pojawiać, a pedał hamulca będzie charakteryzował się spadkiem ciśnienia, wówczas należy skontrolować poziom płynu hamulcowego. Takie czynności należy wykonać dla każdego z czterech kół. Skoro wiemy już jak przebiega odpowietrzanie hamulca w samochodzie bez systemu ABS, możemy przejść do tego jak prawidłowo odpowietrzyć układ hamulcowy w przypadku aut wyposażonych w ten system. Oczywiście procedura odpowietrzania nie będzie się znacząco różniła. Warto wiedzieć, że podczas odpowietrzania poziom płynu nie może zbytnio spaść, co może skutkować dostaniem się powietrza do pompy, a wówczas niezbędna będzie wizyta u mechanika. Pamiętajmy także, że pompa podczas odpowietrzania nie powinna pracować dłużej niż 2 minuty, więc konieczne będzie zrobienie przerwy i jej schłodzenie. Kolejne kroki są takie same jak w przypadku odpowietrzania hamulców w samochodzie bez ABS, jednak na koniec warto pamiętać, by napełnić zbiorniczek płynu wyrównawczego.