Akumulator jest swoistą, małą elektrownią naszego samochodu. Dzięki niemu bowiem możliwe jest zgromadzenie prądu, a następnie doprowadzenie go do odpowiednich podzespołów, by auto w ogóle mogło ruszyć z miejsca. Nie da się jednak ukryć, że akumulatory samochodowe bardzo często nas zawodzą, a co więcej dzieje się tak w najmniej oczekiwanym momencie np. wtedy, gdy gdzieś się spieszymy. Niemniej jednak, zamiast od razu dzwonić po taksówkę, czy biec na przystanek autobusowy, warto poświęcić kilka chwil i dowiedzieć się jak sprawdzić akumulator, a także jak naładować akumulator samochodowy.
Jak ładować akumulator?
Wielu kierowców doskonale zna ten problem, kiedy samochodowa bateria postanowiła odmówić posłuszeństwa. Zwykle dzieje się tak w sezonie zimowym, a wtedy sklepy samochodowe przeżywają prawdziwe oblężenie, Kierowcy tłumnie przychodzą ze starymi akumulatorami i zakupują nowe. Jednak zamiast zastanawiać się jak sprawdzić czy akumulator jest dobry o wiele lepiej nauczyć się jak naładować akumulator samochodowy. Nie tylko może nas to uratować w momencie, kiedy najbardziej będziemy auta potrzebować, ale także pozwoli zaoszczędzić kilka groszy, które musielibyśmy wydać na zakup nowego. Jak ładować akumulator? Zacznijmy od tego, że bateria ładuje się samoistnie podczas jazdy, jednak muszą być to dłuższe trasy. Często jeżdżąc po mieście włączamy i wyłączamy silnik, a to nieświadomie może doprowadzić do rozładowania się baterii. Jeśli spotkał nas problem rozładowanej baterii, to możemy wyposażyć się w prostownik, który zapewni jej ponowne naładowanie. Nowoczesne prostowniki samodzielnie ustalają parametry ładowania, a kompresory temperatury dostosowują moc, by ochronić akumulator przed przegrzaniem się. Baterię można ładować przy pomocy prostownika zarówno w aucie jak i poza nim. Jeśli nie wyjmujemy akumulatora z auta, a podłączymy prostownik to o napięcie zadba regulator napięcia, który steruje pracą alternatora. Jeśli jednak zdecydujemy się na naładowanie baterii w domu, to musimy poświęcić jej więcej uwagi. Niestety w nowoczesnych akumulatorach dostęp do elektrolitu jest znacznie utrudniony bądź całkowicie niemożliwy. Wówczas przed ładowaniem akumulatora warto przemieszać elektrolit, przechylając baterię kilka razy do przodu i do tyłu. Należy wspomnieć, że jeśli jesteśmy w posiadaniu kabli, możemy naładować akumulator przy pomocy samochodu sąsiada bez korzystania z serwisu samochodowego. Jak podładować akumulator w ten sposób? Otóż, podłączamy klemy do styków akumulatorów w obu samochodach, przy czym silnik samochodu ładującego musi pracować. Kolejno odczekujemy kilka lub kilkanaście minut i próbujemy uruchomić nasze auto. Wraz z zapaleniem silnika, należy niezwłocznie odczepić klemy, by nie doprowadzić do zwarcia. Nie zapewni to pełnego naładowania, ale umożliwi start silnika. Następnie, najlepiej udać się na dłuższą przejażdżkę, by bateria mogła się doładować
Ile ładuje się akumulator?
Czas ładowania się akumulator zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Nie ma jednak jasnej i konkretnej odpowiedzi na pytanie: kiedy akumulator jest naładowany? Może to bowiem zależeć od wielu czynników, w tym także od mocy prostownika. Zwykle w samochodach osobowych stosowane są dwa rodzaje akumulatorów. Jednym z nich są urządzenia konwencjonalne, a drugim urządzenia hermetycznie zamknięte. Ile ładuje się akumulator? Otóż:
- akumulator konwencjonalny – należy go ładować do momentu, w którym osiągnie on napięcie stałe czyli 14,4V, zajmie to około 2 godziny lub dłużej
- akumulator hermetycznie zamknięty – w pierwszym etapie ładuje się go prądem o napięciu 10-20 A, aż do momentu osiągnięcia napięcia 14,4 V, następnie ładujemy go prądem o wartości 2% pojemności nominalnej akumulatora. Może to zająć nawet 6 godzin.
Jak sprawdzić stan akumulatora?
Niestety to jak sprawdzić naładowanie akumulatora, znacznie różni się chociażby od sposobu na to jak sprawdzić przebieg auta. Wówczas wystarczy odczytać cyferki z licznika, jednak akumulatorowi musimy poświęcić nieco więcej uwagi. Zatem jak sprawdzić ładowanie akumulatora? Otóż będziemy potrzebować specjalnego urządzenia, które nazywa się woltomierzem. Jak sprawdzić naładowanie akumulatora przy pomocy woltomierza? Jest to dziecinnie proste, wystarczy podłączyć woltomierz do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki temu szybko i skutecznie sprawdzimy stan naładowania samochodowej baterii, a co więcej nie będziemy musieli nawet otwierać maski pojazdu. Pamiętajmy, że profilaktyka w przypadku kontrolowania stanu baterii jest niezwykle istotna.